Od wielu lat w naszym kraju trwa ożywiona dyskusja na temat skautingu. Ekstraklasa staje się coraz większym skupiskiem futbolowych odrzutów z całej Europy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że mimo wszystko funkcjonuje spora grupa ludzi, która w pocie czoła pracuje, by odszukać futbolowe perełki w Polsce. Podejmują oni również próby pomocy uzdolnionym chłopakom, by Ci mogli prezentować swoje nieprzeciętne umiejętności na jak najwyższym poziomie drabiny futbolowej.

Ty też masz szansę” to organizacja non-profit, której głównym założeniem jest wspieranie w rozwoju młodych piłkarzy z niższych szczebli rozgrywkowych w Polsce. Jej prekursorem jest Emil Kot wspierany przez piłkarskiego obieżyświata, Mariusza Dąbrowskiego. Duet założycielski w swoich poszukiwaniach opiera się na raportach skautów-wolontariuszy rozsianych po całej Polsce. Ich praca zaczyna się od stworzenia lokalnej bazy zawodników, którzy spełniają szereg kryteriów (przede wszystkim wiekowych). Głównym rejonem infiltracji są rozrywki czwartej ligi oraz okręgówki. Nie wyklucza to jednak w żadnym wypadku obserwacji zawodników najniższych szczebli (A i B klasy). Wyselekcjonowani zawodnicy zostają poddani wnikliwej obserwacji. Niejednokrotnie zdarza się, że o opinię na temat danego kandydata proszeni są ludzie z najbliższego otoczenia (trenerzy, koledzy z boiska). Wszystko po to, by stworzyć jak najlepszy obraz potencjału obserwowanego gracza. Nie ma dużej przesady w stwierdzeniu, że „Ty też masz szansę” tworzy największą siatkę skautingową w Polsce.

Skauci w poszukiwaniach kładą przede wszystkim nacisk na przygotowanie fizyczne i motoryczne piłkarza. Niezwykle istotne jest również zachowanie zawodnika po stracie piłki. Priorytetowo traktowani są gracze ambitni, odznaczający się olbrzymią wolą walki i zaangażowaniem w różnych sektorach boiska. Istotna jest też szybkość zawodnika. Wszystkie wyżej wymienione kryteria zdeterminowane są faktem, że rozgrywki futbolowe w Polsce i na świecie charakteryzują się coraz większą intensywnością. Każda istotna informacja jest skrupulatnie notowana w raporcie, który w ostatecznym rozrachunku decyduje o zaproszeniu na test-mecz.

W test-meczu, który jest ostatnim etapem selekcji, występują dwie ‘jedenastki’ złożone z piłkarzy wyłonionych w procesie rekrutacyjnym. Spotkanie jest swoistym oknem wystawowym, gdyż na trybunach zasiadają zaproszeni przez organizatorów skauci, trenerzy, agencje managerskie i wiele innych osobistości związanych z najwyższymi szczeblami rozgrywkowymi w naszym kraju. Każdy z gości otrzymuje program, w którym znajdują się szczegółowe informacje na temat każdego zawodnika biorącego udział w meczu. Jak pokazują statystyki, nawet do dziesięciu piłkarzy biorących udział w spotkaniu dostaje oferty dołączenia do lepszego klubu. Warto wspomnieć, że w ostatniej edycji projektu piłkarze byli monitorowani za pomocą technologii AiCOACH, która pozwala na bieżąco analizować parametry wydolnościowe i motoryczne, stopień zmęczenia czy sektory, w których zawodnik najczęściej znajduje się na boisku.

Projekt „Ty też masz szansę” pomimo swojej krótkiej historii ma już kilka sukcesów na swoim koncie. Największy z nich to bez wątpienia Daniel Smuga (obecnie Górnik Zabrze), który przebojem wdziera się w świadomość polskich kibiców i działaczy piłkarskich. Warte odnotowania są również historie: Krystiana Przyborowskiego, który z Agape Białołęka (B-klasa) przeszedł do Olimpii Zambrów (wtedy 3 liga), Bartosza Bartkowskiego (Warmiak Łukta → Stomil Olsztyn) czy Patryka Kostrzanowskiego (Legionowia II Legionowo → Rominta Gołdap). Twórcy mogą się pochwalić również szeregiem innych, mniejszych osiągnięć, o których możecie się dowiedzieć na ich oficjalnej stronie na Facebooku. Po czwartej edycji, która miała miejsce w czerwcu br. dzięki udziałowi w test-meczu do klubów z wyższych lig powędrowali m.in: Maciej Nalej (AP Żyrardów → Unia Skierniewice), Dawid Pietkiewicz (LKS Różnowo → Sokół Ostróda), Hubert Władyka (Wicher Kobyłka → Victoria Sulejówek), Tomasz Gawlas (GAP Ślęza → Orzeł Ząbkowice) i Szymon Więckowski (SEMP Warszawa → Pogoń Grodzisk Mazowiecki). Inicjatywa rośnie w siłę z każdym kolejnym miesiącem, gdyż w czeluściach niższych klas rozgrywkowych egzystuje mnóstwo utalentowanych chłopaków, którzy tylko czekają na pomocną dłoń. Wystarczy ją tylko wyciągnąć…

Trwają właśnie przygotowania do kolejnej, piątej już edycji projektu autorstwa duetu Kot/Dąbrowski. Aktualnie poszukiwani są zawodnicy z roczników 1999-2002. Ich ukoronowaniem będzie test-mecz, który odbędzie się 20 stycznia w Warszawie. Możemy być niemal pewni, że po tym wydarzeniu następna grupa młodych chłopaków dostanie szansę, by spełniać swoje piłkarskie marzenia! Chcesz być jednym z nich? Nie zwlekaj!
Wyślij maila ze swoim CV i krótką charakterystyką na adres tytezmaszszanse@gmail.com
Organizatorzy czekają na zgłoszenia. Udział w projekcie jest zupełnie darmowy!

Wszelkie niezbędne informacje znajdziecie na oficjalnym profilu organizacji na Facebooku oraz na Twitterze.
Nasza redakcja również chętnie odpowie na wszelkie Wasze pytania i wątpliwości. Zapraszamy do korespondencji przez wiadomość prywatną TUTAJ.

 

Polub nasz fanpage SPORT PLUS i pamiętaj TY TEŻ MASZ SZANSĘ!

 

źródło zdjęć: TTMSZ/Facebook

 

One Comments

  • Dominik 07 / 10 / 2018 Reply

    Kocham grać w piłkę nożną to moje życie, aktualnie gram w lidze okręgowej na pozycji lewego obrońcy

Dodaj komentarz