Nie ma to, jak przerzucić kilkaset kilogramów na siłowni. Co to dla prawdziwego “Dzika”. Pora na pięć korzyści wynikających z Treningu Strongmana!

 

1. Prawdziwy trening funkcjonalny
Trening Strongmana w dużym stopniu odzwierciedla czynności wykonywane w codziennym życiu. Przykładowo spacer farmera — spacer z zakupami, pchanie sanek — pchanie auta, które nam się zepsuło, przerzucanie opony — kiedy podnosimy coś z ziemi i próbujemy włożyć na półkę itd. Oprócz praktycznego zastosowania tego typu ćwiczeń wymagają one dużego zaangażowania największych partii mięśni, w związku z czym budują one nie tylko siłę i masę mięśniową, ale także wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej.

2. Profit w postaci budowania masy mięśniowej
Przyrost masy mięśniowej uzyskujemy, kiedy czas pod napięciem mięśnia wynosi od 20 do 70 sekund (20-40 sekund siła funkcjonalna, 40-70 sekund hipertrofia) oraz kiedy pracujemy na stosunkowo ciężkich obciążeniach (60-85% ciężaru maksymalnego). Trening Strongmana zawiera oba te czynniki. Poprzez taką aktywność, uzyskujemy sporą odpowiedź hormonalną. Wytwarzane są hormony anaboliczne takie jak testosteron i hormon wzrostu, które są odpowiedzialne za osłabianie działania hormonów katabolicznych, a także produkcję i syntezę białek powodujących wzrost mięśni oraz ich lepszą regenerację.

3. Spalanie tkanki tłuszczowej
Trening Strongmana to w dużej mierze praca beztlenowa. W wielu badaniach wykazano, iż taki rodzaj pracy w porównaniu do treningu tlenowego jest bardziej skuteczny, jeżeli chodzi o utratę tkanki tłuszczowej. Z tego względu, że w jego trakcie spalamy dość dużą ilość kalorii, a przede wszystkim doprowadzamy do tzw. after-burn effect, czyli zwiększonej powysiłkowej nadkonsumpcji tlenu. Ważną kwestią jest również to, że podczas takich ćwiczeń występuje spore nagromadzenie mleczanu, a to koreluję z dużym uwalnianiem hormonu wzrostu, co stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej.

4. Zmniejszenie ‘zakwasów’
Kolejnym powodem, dla którego warto włączyć Trening Strongmana do swojego planu, jest fakt, że nie powoduje on dużych ‘zakwasów’. Większość ćwiczeń w porównaniu do tradycyjnego treningu siłowego nie uszkadza mięśni. Występuje ich napięcie, lecz nie jest używany cykl skracania jak na przykład w trakcie przysiadu. Warto jeszcze dodać, że przeprowadzono badania, które wykazały, że podczas pchania sań nie stwierdzono znaczącego wzrostu kinazy kreatynowej — kluczowego czynnika uszkadzającego mięśnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ uzyskać można podobne zaburzenia metaboliczne, z wysokim poziomem mleczanu i szybkim spalaniem tkanki tłuszczowej, bez ‘zakwasów’, które hamują częstotliwość treningów.

5. 2w1
Trening Strongmana to poprawa kondycji i siły w jednym. Możemy go wykonać na świeżym powietrzu, jeśli mamy odpowiedni sprzęt, a także zaoszczędzić dzięki niemu czas. Zastępuje on dwie jednostki treningowe tego samego dnia na przykład sprinty i trening siłowy. Jedna seria powinna trwać od 30 do 50 sekund, następnie należy ją powtórzyć 4-5 razy z przerwą pomiędzy 90-120 sekund. W trakcie sezonu tego typu trening jest dobrym zamiennikiem w celu podtrzymanie masy mięśniowej.

 

Jeśli masz ochotę zobaczyć, jak wykonuje się każde z tych ćwiczeń, to zapraszam Cię na trening personalny w Calypso Fitness Klif w Gdyni.

Natalia Dziubek jest fachowo przygotowanym trenerem przygotowania motorycznego. Doświadczenie zbierała m.in. w Akademii Piłkarskiej LG. Aktualnie zajmuje się przygotowaniem motorycznym zespołu gdańskich rugbystek Biało Zielone Ladies Gdańsk. Aby skontaktować się bezpośrednio z Natalią wystarczy kliknąć w poniższe zdjęcie. Polecamy!

Dodaj komentarz