W opinii publicznej krąży powszechne przeświadczenie, iż skauting w Polsce nie działa tak, jak powinien. Takiemu poglądowi trudno się dziwić — ekstraklasowe kluby nie osiągają sukcesów na arenie międzynarodowej, a ambitniejsi piłkarze traktują Ekstraklasę jako okno na lepszy, futbolowy świat. Na szczęście są ludzie, którzy nie tylko narzekają, ale postanowili coś zmienić. Przez szereg inicjatyw próbują wyłonić utalentowanych piłkarzy z niższych, polskich lig.

Taką inicjatywą jest projekt „Ty też masz szansę”. Prekursorem organizacji jest Emil Kot wspierany przez Mariusza Dąbrowskiego. Duet opiera się na raportach skautów-wolontariuszy, którzy rozsiani po całej Polsce poszukują zawodników spełniających przyjęte wcześniej kryteria. Następnie wyselekcjonowani zawodnicy zostają poddani szczegółowej obserwacji. Co ważne projekt nie wyklucza nikogo, a szanse mają nawet piłkarze najniższych klas rozgrywkowych. Obraz piłkarza tworzony jest nie tylko na podstawie raportu, ale także dzięki opinii najbliższego otoczenia — kibiców, kolegów z drużyny czy trenera.

Do najważniejszych cech, jakie powinien posiadać wyselekcjonowany zawodnik należą: przygotowanie fizyczne i motoryczne, zachowanie po stracie piłki czy przegląd pola. Priorytetowo traktuje się piłkarzy ambitnych, cechujących się wolą zwycięstwa. Skrupulatna analiza i sporządzony raport pozwala zaprosić najlepszych zawodników na test-mecz.

 

 

Mecz testowy jest ostatnim stopniem selekcji. To tutaj szanse na świetlaną przyszłość są największe. Na trybunach zasiadają skauci, trenerzy, agencje menedżerskie i wiele innych osobistości związanych z polską piłką na najwyższym poziomie. Każdy z zaproszonych gości dostaje program meczowy, dzięki któremu obserwowany zawodnik nie jest anonimowy. Jak pokazują statystki, nawet dziesięciu uczestników takiego meczu dostaje możliwość zmiany klubu na lepszy!

Pomimo krótkiej historii projekt święcił już niejeden sukces. Do najważniejszych z nich należą transfery Daniela Smugi (obecnie Górnik Zabrze), Karola Noiszewskiego (GKS Katowice), czy Dawida Rogalskiego (Gryf Wejherowo).


Jak twierdzą sami organizatorzy skauting w Polsce nie istnieje tylko w teorii, dlatego podanie pomocniej dłoni takim zawodnikom jest niezbędne. Cały projekt wspierany jest przez ludzi dobrej woli, którzy przekazują swoje datki za pomocą zbiórki, która aktualnie odbywa się we wszystkich kanałach „Ty też masz szansę” (link do zrzutki znajdziecie TUTAJ). Nazwa projektu nie jest słowem rzuconym na wiatr, każdy chętny może zgłosić się do projektu drogą elektroniczną i otworzyć sobie drzwi do piłkarskiej kariery.

Robią to bez medialnego rozgłosu i natłoku sponsorów. Całej akcji przyświeca idea, a najważniejszym jest wyłonienie piłkarskich talentów. Bardzo istotny (o ile nie najistotniejszy) jest fakt, że “Ty też masz szansę to organizacja non-profit. Udział wszystkich zawodników projekcie jest zupełnie DARMOWY. Aktualnie trwają prace nad VI edycją projektu. Odbędzie się ona latem 2019r. w Warszawie oraz Krakowie. Podczas dwóch test-meczów wszyscy przybyli będą mieli okazję do obejrzenia 44 utalentowanych piłkarzy z roczników 1999 – 2003.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 29 czerwca, w Milanówku, a zgromadzeni będą mieli okazję obejrzeć zawodników, którzy na co dzień grają w A-klasie, IV lidze, czy nawet w angielskim klubie tworzonym przez Polaków – Victoria Londyn.

Drugi mecz, który będzie miał miejsce na bocznym boisku Wisły Kraków, odbędzie się 30 czerwca. Tam po raz kolejny reprezentanci najniższych lig z roczników 99-03. będą mieli okazję pokazać się na piłkarskiej mapie Polski.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na wyżej wymienione wydarzenia! Udział w nich jest zupełnie darmowy i stanowi ciekawe doświadczenie. Nie jest wykluczone, że będziecie świadkami narodzin piłkarza dużego formatu.

 

źródło zdjęć: Ty też masz szansę / Facebook

 

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE’A NA FACEBOOKU I ŚLEDZENIA NASZEGO KONTA NA TWITTERZE!

 

Dodaj komentarz