Jak daleka jest droga z trybun na trenerską ławkę? Dlaczego polscy szkoleniowcy powinni pozbyć się kompleksu niższości względem zagranicznych kolegów po fachu? Oraz jak istotną rolę odgrywa wnikliwa obserwacja rozgrywek piłkarskich na niższych szczeblach? Na te i wiele innych pytań odpowiada Emil Kot — scout akademii West Hamu United, menedżer Victorii Londyn, inicjator projektu „Ty też masz szansę”, a prywatnie wielki fan... ruskich pierogów. Zapraszamy do lektury!

Królu, gdzie twoje berło? Gdzie twoja korona? Chciałoby się zapytać po spotkaniu Lecha Poznań i Legii Warszawa. Spodziewaliśmy się, że hitowe starcie może nie spełnić pokładanych nadziei, ale nie zakładaliśmy, że „Wojskowi” zaprezentują się, aż tak żenująco słabo. Na INEA Stadionie w niedzielne popołudnie byliśmy świadkami spektaklu tylko jednego aktora. Kolejorz przejechał się po Mistrzu Polski niczym walec drogowy po świeżo wylanym asfalcie.

Jutro Adam Nawałka poda nazwiska piłkarzy z Ekstraklasy, którzy dostaną szansę występu w towarzyskich meczach z Urugwajem i Meksykiem. Dowiemy się, czy szansę na pokazanie się w narodowych barwach otrzyma jedna z gwiazd lidera polskiej ligi — Rafał Kurzawa. Moim zdaniem utalentowany pomocnik Górnika Zabrze powinien znaleźć się wśród wyróżnionych, co najmniej z trzech powodów…

Pierwszy dzień września 2017 roku zostanie zapamiętany na długo przez całe futbolowe środowisko w Polsce. Tego dnia, nasza piłkarska reprezentacja została w Kopenhadze zmiażdżona przez Duńczyków. Sytuacja jest o tyle precedensowa, że nasi zawodnicy nie mieli w zwyczaju sprawiać ostatnio takich niespodzianek. Można powiedzieć więcej, byliśmy przez nich rozpieszczani zarówno grą, jak i wynikami.

Czy polskie kluby muszą kupować zawodników za miliony euro, aby zbliżyć się poziomem sportowym? Odpowiedź brzmi – nie. Wiadomo to od paru lat, od czego zależy wartość danego kopacza na rynku. Długość pozostałego kontraktu, umiejętności, klub oraz liga, pozycja itp. Często jednak okazuje się, iż gracze ściągnięci za darmo, są niekiedy bardziej efektywni od swoich „droższych” kolegów.

Puchar Polski to najstarsze rozgrywki w jakich grają polskie kluby. Początki tego turnieju sięgają lat 20 i początków istnienia piłki nożnej w Polsce. Dokładnie 16 września 1925 roku. Co dają nam te rozgrywki? Oczywiście główną nagrodą wygrania pucharu polski jest możliwość zagrania w kwalifikacjach ligi Europy oraz superpucharze polski, Jednak, czy aby na pewno każdy polski zespół z najwyższej klasy rozgrywkowej podchodzi do niego poważnie? Czy drużyny z ekstraklasy potrzebują pucharu polski? Poniżej przedstawmy kilka arugmentów za i przeciw.

Kurz opadł. Tysiące kolorowych konfetti zostało już wysprzątane z trybun Stadionu Narodowego. Otworzony szampan zdążył już wygazować. Dzisiaj obudziliśmy się w nowej rzeczywistości – jako finaliści przyszłorocznego Mundialu. Decydujący mecz naznaczony był jednak krwią i potem. Podobnie zresztą jak całe eliminacje.