W ostatnim czasie polskie środowisko piłkarskie obiegła sensacyjna informacja! W Górniku Zabrze będzie testowany Daniel Smuga - zawodnik trzecioligowej Victorii Sulejówek. Niemal z miejsca pojawiły się pytania: „Skąd się wziął ten chłopak?”. Śpieszymy z odpowiedzią. Za wszystko odpowiedzialny jest projekt „Ty też masz szansę”. 
 
„Ty też masz szansę” to organizacja non-profit, której głównym założeniem jest wspieranie w rozwoju młodych piłkarzy z niższych szczebli rozgrywkowych w Polsce. Jej prekursorem jest Emil Kot (obecnie scout akademii West Hamu United) wspierany przez piłkarskiego obieżyświata, Mariusza Dąbrowskiego. Duet założycielski w swoich poszukiwaniach opiera się na raportach skautów-wolontariuszy rozsianych po całej Polsce. Ich praca zaczyna się od stworzenia lokalnej bazy zawodników, którzy spełniają szereg kryteriów (przede wszystkim wiekowych). Głównym rejonem infiltracji są rozrywki czwartej ligi oraz okręgówki. Nie wyklucza to jednak w żadnym wypadku monitorowania piłkarzy najniższych szczebli (A i B klasy). Wyselekcjonowani zawodnicy zostają poddani wnikliwej obserwacji. Niejednokrotnie zdarza się, że o opinię na temat danego kandydata proszeni są ludzie z najbliższego otoczenia (trenerzy, koledzy z boiska). Wszystko po to, by stworzyć jak najlepszy obraz potencjału obserwowanego gracza. Nie ma dużej przesady w stwierdzeniu, że „Ty też masz szansę” tworzy największą siatkę skautingową w Polsce.
 
 
Skauci w poszukiwaniach kładą przede wszystkim nacisk na przygotowanie fizyczne i motoryczne piłkarza. Niezwykle istotne jest również zachowanie zawodnika po stracie piłki. Priorytetowo traktowani są gracze ambitni, odznaczający się olbrzymią wolą walki i zaangażowaniem w różnych sektorach boiska. Istotna jest też szybkość. Wszystkie wyżej wymienione kryteria zdeterminowane są  faktem, że rozgrywki futbolowe w Polsce i na świecie charakteryzują się coraz większą intensywnością  Każda istotna informacja jest skrupulatnie notowana w raporcie, który w ostatecznym rozrachunku decyduje o zaproszeniu na test-mecz.
 
W test-meczu, który jest ostatnim etapem selekcji występują dwie 'jedenastki' złożone z piłkarzy wyłonionych w procesie rekrutacyjnym. Spotkanie jest swoistym oknem wystawowym, gdyż na trybunach zasiadają zaproszeni przez organizatorów skauci, trenerzy, agencje managerskie i wiele innych osobistości związanych z najwyższymi szczeblami rozgrywkowymi w naszym kraju. Każdy z gości otrzymuje program, w którym znajdują się szczegółowe informacje na temat każdego zawodnika biorącego udział w meczu. Jak pokazują statystyki, nawet do dziesięciu piłkarzy biorących udział w spotkaniu dostaje oferty dołączenia do lepszego klubu.
 
 
Projekt „Ty też masz szansę” pomimo swojej krótkiej historiii ma już kilka sukcesów na swoim koncie. Największy z nich to bez wątpienia Daniel Smuga, który przebojem wdziera się w świadomość polskich kibiców i działaczy piłkarskich. Warte odnotowania są również historie: Krystiana Przyborowskiego, który z Agape Białołęka (B-klasa) przeszedł do Olimpii Zambrów (wtedy 3 liga),  Bartosza Bartkowskiego (Warmiak Łukta → Stomil Olsztyn) czy Patryka Kostrzanowskiego (Legionowia II Legionowo → Rominta Gołdap). Twórcy mogą się pochwalić również szeregiem innych, mniejszych osiągnięć o których możecie się dowiedzieć na ich oficjalnej stronie na Facebooku. Inicjatywa rośnie w siłę z każdym kolejnym miesiącem, gdyż w czeluściach niższych lig egzystuje mnóstwo utalentowanych chłopaków, którzy czekają na pomocną dłoń. Wystarczy ją tylko wyciągnąć...
 
 
Trwają właśnie przygotowania do kolejnej, czwartej już edycji projektu za który odpowiedzialny jest duet Kot/Dąbrowski. Poszukiwani są zawodnicy z roczników 1998-2001. Ukoronowaniem eksploracji będzie test-mecz, który odbędzie się 23 czerwca w Warszawie. Możemy być niemal pewni, że po tym wydarzeniu następna grupa młodych chłopaków dostanie szansę, by spełniać swoje piłkarskie marzenia! Chcesz być jednym z nich? Nie zwlekaj!
 
Wyślij maila ze swoim CV i krótką charakterystyką na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca marca. Udział w projekcie jest zupełnie darmowy!
 
Wszelkie niezbędne informacje znajdziecie na oficjalnym profilu organizacji na Facebooku oraz na Twitterze
 
Nasza redakcja również chętnie odpowie na wszelkie Wasze pytania i wątpliwości. Zapraszamy do korespondencji pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na naszym profilu na Facebooku.
 
Polub nasz fanpage SPORT PLUS i pamietaj TY TEŻ MASZ SZANSĘ!
 
zródło zdjęć: Ty też masz szansę/Facebook

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież